www.derinelektronik.com

                                                                              Site Haritası

Kategoriler:
Ana Sayfa Yüksek Gerilim Üreteçleri


İyonizer Yapımı

iyonizatör devresi   negatif iyon devresi

   Negatif iyon jeneratörü, havaya negatif iyon yayan bir cihazdır. Sonuçta, havadaki küçük zerreler elektrostatik çökeltme metodu ile temizlenir ve daha temiz bir hava solunmuş olur. Havadaki kokuyuda absorbe eder. Bir nesne üzerindeki en büyük elektrik yükü sivri uçlarında oluşur. Bu yüzden aşağıdaki gibi iğne uçlu dizayn yapılmıştır. Negatif iyonlar iğne uçlarından fışkırır ve bu bir tıslama sesi gibi etki yaratır. Etkiyi karanlıkta da iğne uçlarından mor ışık saçımı şeklinde de görebiliriz.

Negatif iyonlar, pozitif iyonlara göre sağlık yönünden daha faydalıdırlar. Pozitif iyonlar baş ağrısına da sebep olurlar.

 

   10 mega ohm'luk direnç çifti, çıkışta aşırı yüksek gerilimi sınırlamak içindir. İğne uçlarına yanlışlıkla dokunulursa etkiyi azaltmak amaçlıdır. Kondansatörler 630 voltluktur. Diyotlar da 1N4007 diye bilinen 1 amper 1000 voltluktur. İsteğe bağlı olarak kondansatörler 10 nF olabileceği gibi en iyi sonuç için 100-220 nF arası olabilir.

Çıkış göstergesi olarak neonlu devre düzenlenmiştir. Bu şekildeki bir iyonizer ile güç tüketimi çok çok az olacaktır.

Aşağıda çeşitli şekillerde iyonizer devre tasarımları görülmektedir. Devre mutlaka plastik bir kutu içine konulmalıdır. İyon çıkışı için de aşağıdaki gibi iğneli bir dizayn oluşturulabilir.

voltaj kaskat sistemi

voltaj çoklayıcı

iyonizatör  elektronik devre görünümü  prob görünümü   iğneli prob  devre kutusu tasarımı

 Yüksek gerilim vardır, iyi izole edip, bağlantılara dokunmayınız.

Soru, yorum veya isteklerinizi buraya yazabilirsiniz.

Tracker

Kurulum: 21.07.2009
Son Güncelleme: 26-Oct-2013 13:51

© www.derinelektronik.com